YouTube Facebook Twitter

Звіт про роботу, виконану в рамках проекту за перший квартал 2014 року

За перший квартал 2014 року здійснено роботи за напрямками, визначеними угодою:
     Розпочалася апробація механізмів професійної реінтеграції на пілотних підприємствах.
     Здійснено підготовку тренерів для розповсюдження моделі гармонізації професійного та сімейного життя.
     Розроблено та надруковано програму та матеріали тренінгів про модель реінтеграції для 4 груп цільової аудиторії.
     Проведено низку тренінгів для матерів і батьків, співробітників державних органів, профспілок та компаній-партнерів.
     Проведено конкурс соціальної реклами «Сім’я і робота – наша турбота».
     Здійснюється рекламно-інформаційна робота.

За рахунок Гранту Представництва Європейського Союзу в Україні Всеукраїнська громадська організація «Ліга соціальних працівників України» (далі – ЛСПУ), яка має великий досвід впровадження соціальних проектів, протягом 2012-2015 років в рамках грантової угоди DCI-GENRE/2012/301-043 реалізує проект «Знову до роботи: реінтеграція матерів та батьків до професійного життя після відпустки по догляду за дитиною».

З метою підвищення ефективності та результативності проекту ЛСПУ налагодила і підтримує партнерські стосунки з Міністерством соціальної політики України, Державним центром зайнятості, Парламентським міжфракційним депутатським об’єднанням «Рівні можливості», Українським союзом промисловців і підприємців, Конфедерацією роботодавців України, Федерацією профспілок України, Київською міською радою профспілок, Вінницькою, Волинською, Дніпропетровською, Житомирською, Сумською обласними державними адміністраціями, Київською міською держадміністрацією, з неурядовими організаціями, що працюють у сфері гендерної рівності, а також з пілотними підприємствами різних форм власності.

Питання реінтеграції для України є доволі актуальним і полягає в тому, що умови повернення матерів і батьків до роботи після відпустки по догляду за дитиною не завжди є сприятливими. Роботодавці неохоче наймають молодих жінок, сприймають їх як тимчасових працівників, не вважають за потрібне здійснювати інвестиції в них як в спеціалістів. При поверненні на ринок праці у значної частини батьків виникають різні труднощі, як то: втрата кваліфікації, неофіційне працевлаштування, спонукання до звільнення, відсутність попереднього робочого місця, зміна професійного середовища, недостатня кількість дитячих садків, потреба у гнучкому графіку роботи, лікарняні тощо.

Як наслідок: жінки отримують нижчі зарплати, повільно просуваються по кар’єрних сходах, мають нижчий рівень економічної незалежності та гірший доступ до фінансових ресурсів і до процесу прийняття рішень.

Мета проекту – створити умови для успішного повернення до роботи батьків і матерів після відпустки для догляду за дитиною, забезпечити рівні можливості для участі матерів і батьків, які повертаються з відпустки по догляду за дитиною, в економічному житті.

Основні результати діяльності протягом 2013 року

-                    Здійснено дослідження практик/ініціатив, потреб батьків, потреб і можливостей роботодавців під час професійної реінтеграції батьків після відпустки для догляду за дитиною.

-                    Розроблено проект моделі реінтеграції батьків до професійного життя.

-                    Розпочато роботи з підготовки апробації механізмів професійної реінтеграції на пілотних підприємствах, визначено пілотні підприємства.

-                    Розпочато конкурс соціальної реклами «Сім’я і робота – наша турбота».

 

За перший квартал 2014 року здійснено роботи за напрямками, визначеними угодою.

1. Апробація механізмів професійної реінтеграції на пілотних підприємствах

В першому кварталі 2014 року здійснено ряд заходів з апробації механізмів на пілотних підприємствах:

·                   ПАТ «Вінницький олійно-жировий комбінат»;

·                   Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки (м. Луцьк);

·                   Волинський обласний центр зайнятості;

·                   Державне підприємство «Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод» (Дніпропетровська область);

·                   ТОВ «Омега» (м. Дніпропетровськ);

·                   ПАТ «Оболонь» (м. Київ);

·                   Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.

Протягом першого кварталу на кожному з пілотних підприємств відбулися круглі столи з обговорення моделі, а також планів співпраці проекту і підприємства в рамках апробації механізмів реінтеграції батьків на ринок праці.

Роботодавці за допомогою експертів проекту визначилися з механізмами, які будуть апробуватись на підприємстві, а саме: професійне навчання, система наставництва та професійного розвитку, гнучкий графік роботи, спортивно-оздоровчі та культурно-масові роботи тощо.

Експертами проекту розроблено типову структуру методичних рекомендацій щодо впровадження механізмів професійної реінтеграції працівників на підприємствах, в установах, організаціях. Згідно типової структури експерти описують методичні рекомендації узагальнені, а також, у разі застосування даних механізмів на пілотних підприємствах, методичні рекомендації щодо їх удосконалення.

Апробація механізмів на підприємствах дозволить зробити висновки щодо їх дієвості та розробити порядок впровадження кожного механізму.

 

Підготовка тренерів для розповсюдження моделі гармонізації професійного та сімейного життя

Експериментальне впровадження механізмів реінтеграції на підприємствах в пілотних регіонах супроводжується навчальними заходами для різних цільових груп: населення, державних службовців, профспілок, роботодавців.

Протягом першого кварталу 2014 року завершено роботу з підготовки тренерів для розповсюдження моделі реінтеграції батьків до професійного життя після відпустки для догляду за дитиною. Підготовлено 11 тренерів з числа фахівців, що мають досвід тренерської діяльності, знайомі зі сферою соціально-трудових відносин та представляють пілотні регіони проекту.

У січні-березні 2014 року було проведено 2 тренінги для тренерів, на яких розглядалися питання інституційних засад та механізмів забезпечення реінтеграції працівників із сімейними обов’язками на ринок праці та роль колективно-договірного регулювання у процесі реінтеграції.

 

Розробка і друк програм та матеріалів тренінгів про модель реінтеграції для 4 груп цільової аудиторії

У першому кварталі 2014 року підготовлено посібник із розповсюдження моделі реінтеграції, що включає матеріали для тренерів, які будуть підвищувати кваліфікацію державних службовців, профспілкового активу, компаній-партнерів і батьків з питань впровадження механізмів реінтеграції. Для кожної цільової групи підготовлено специфічний набір тренінгових матеріалів.  Посібник  містить декілька  варіантів порядку денного тренінгу, опис вправ, досвіду та спеціальних тренерських методик, що є необхідними компонентами інтерактивного тренінгу. До посібника додаються візуальні матеріали: презентації та відеоролики.

 

Проведення тренінгів для матерів і батьків, співробітників державних органів, профспілок та компаній-партнерів

З метою поширення знань про модель реінтеграції та посилення партнерства між учасниками проекту і всіма зацікавленими сторонами в квітні-червні 2014 року будуть проведені тренінги у пілотних регіонах  для батьків, державних службовців, представників профспілок і роботодавців. Кожну цільову групу проекту будуть навчати відповідно до її потреб та ролі, передбаченої для неї моделлю та механізмами партнерства.

На сьогоднішній день складено графік проведення тренінгів та визначено пари тренерів, які будуть працювати  у пілотних регіонах

Створено тренерський форум (на сайті проекту znovudoroboty.org.ua) для обміну досвідом та кращими практиками тренінгової діяльності.

 

Інформаційна підтримка проекту

Протягом січня – березня тривала робота щодо просування проекту «Знову до роботи…» у ЗМІ та серед громадськості, а також вдосконалення співпраці з партнерами з питань інформаційної політики.

Конкурс соціальної реклами «Сім’я і робота – наша турбота».

В рамках проекту «Знову до роботи…» 12 березня 2014 року відбулися підсумкові заходи конкурсу соціальної реклами «Сім’я і робота – наша турбота». Серед завдань конкурсу – через створення та подальше розповсюдження соціальної реклами показати важливість забезпечення гендерної рівності у питанні поєднання українцями сімейних обов’язків та кар`єри, а також формування цивілізованих взаємовідносин роботодавців та працівників з сімейними обов’язками.

Значну увагу було приділено розповсюдженню інформаційних матеріалів про конкурс та запрошень до участі у підготовці робіт до конкурсу. Зокрема таку інформацію отримали партнери проекту, профільні вищі навчальні заклади, рекламні агенції, засоби масової інформації, громадські організації, осередки ЛСПУ. Протягом підготовчого періоду у ЗМІ було розміщено понад 150 повідомлень про конкурс у друкованих та електронних ЗМІ.

Було проведено низку консультаційних заходів та контроль процесу збору робіт, здійснено реєстрацію та систематизацію робіт за номінаціями, а також попередній відбір. На розгляд журі було надано 173 роботи, а до участі у виставці допущено 130 робіт. Визначено переможців конкурсу. Для формування виставкової експозиції було залучено також 37 дитячих малюнків.

Розміщено студентські конкурсні роботи на сторінці проекту у соцмережах та проведено конкурс глядацьких симпатій, як І тур Конкурсу соцреклами «Сім’я і робота – наша турбота».

За підсумками моніторингу висвітлення підсумкових заходів конкурсу було встановлено 26 інформаційних подач.

За підсумками конкурсу розпочалася робота зі створення друкованого та електронного альбомів конкурсних робіт, друку кращих плакатів для влаштування експозицій у партнерів.

В рамках конкурсу виготовлено відеоролик «Поєднай батьківство з роботою», який Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення визнано як соціальну рекламу.

Рекламно-інформаційна робота.

Засоби масової інформації, розуміючи важливість питань, які опрацьовує проект активно відгукуються на інформаційні повідомлення проекту. За звітний період відбулося 83 інформаційні подачі у центральних та місцевих медіа, серед них – статті у таких газетах як «Урядовий кур’єр», «Голос України», «Освіта», репортажі на телеканалах «Тоніс», ТРК «УТР» тощо. Пресові заходи відбулися за підсумками круглих столів на підприємствах та в організаціях-партнерах, що розпочали впровадження механізмів Моделі реінтеграції працівників-батьків. Ці заходи висвітлювали місцеві ЗМІ Вінниччини, Волині, Житомирщини, Сумщини.

З огляду актуальності інформаційних матеріалів вдалося досягнути підвищення інтересу користувачів сайту проекту znovudoroboty.org.ua. На сайті висвітлюються всі актуальні події, розміщуються звіти, дослідження, у тому числі проект моделі реінтеграції батьків на ринок праці.

Актуально

Конкурс Кращий роботодавець

jour bn

Архів

Конкурс соціальної реклами

Дослідження Проекту

Наші публікації на Фейсбук

Інфографіка


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /var/www/znovudoroboty/znovudoroboty.org.ua/modules/mod_flexi_customcode/tmpl/default.php on line 24

Strict Standards: Non-static method modFlexiCustomCode::parsePHPviaFile() should not be called statically in /var/www/znovudoroboty/znovudoroboty.org.ua/modules/mod_flexi_customcode/tmpl/default.php on line 54

Давайте знайомитись

Буклет про проект
Буклет про проект

Наші друзі

Університет, дружній до сім’ї
gurthorizontal285